Arkeoloji
Bilgisayar
Bilim
Bitkiler
Biyografi
Biyoloji
Coğrafya
Din
Edebiyat
Ekonomi
Elektronik
Felsefe
Fizik
Genel
Hayvanlar
Hukuk
internet
İslam Ansiklopedisi
Jeoloji
Kimya
Matematik
Müzik
Programlama
Rehberlik
Resim
Rüya Tabirleri
Sağlık
Sinema
Siyaset
Sosyoloji
Spor
Şifalı Bitkiler
Tarih
Teknoloji
Tıp
Tiyatro
Uzay
Yerler
Ziraat
Uçurtma Nasıl Yapılır----Uçurtma-Planları---

Bu bilgiler için www.ucurtmaplanlari.com emekçilerine teşekkür ederiz. Daha fazlası için www.ucurtmaplanlari.com u ziyaret edebilirsiniz.

 

3 ÇITALI PLANI

İşte hepimizin çok iyi bildiği altıgen . Yapması çok kolay . Uzun kuyruğu sayesinde oldukça dengeli ve çok rüzgarlı havalarda bile uçurmaya uygun . İhtiyacınız olan malzemeler heryerde bulabileceğiniz türden .

Uçurtmanızı istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz . Daha büyük veya küçük yapmak isterseniz çıtalarınızın kalınlığını dikkat etmelisiniz .

Malzemeler :

1- ) 3 adet 75 cm boyunda 6-7 mm kalınlığında çıta

2- ) 1 adet istediğiniz renk yağlı kağıt

3- ) İskeleyi oluşturmak için pamuklu ip

4- ) Tutkal veya yapıştırıcı bant

5- ) Keskin çakı veya bıçak , makas , cetvel , kurşun kalem

6- ) Uçurmak için kullanacağımız naylon ip .

 

Çıtaların aynı boyda olmasına dikkat edin . Değillerse çakınızla keserek aynı boya getirin .

Çıtaların heriki ucunu da iskeleyi oluştururken bağlayacağmız ipin kaymaması için hafifçe yontun . ( aşağıdaki 2 . şekilde görebilirsiniz . )

Cetveliniz yardımıyla 3 çıtanın da ortasını işaretleyin . İşaretlediğiniz yerleri çakınızla , çıtayı çok zayıflatmamaya dikkat ederek hafifçe yontun . Bunu yapmamızın amacı iskeleyi oluştururken 3 çıta üst üste geleceği için kaymasını önlemektir .

 

Şimdi pamuklu ipinizden 1 metre kadar kesip yere serin . Çıtaları şekilde gördüğünüz gibi ortadan bağlamak amacıyla bu ipi kullanacağız . Çıtaları orta noktaları üstüste gelecek şekilde yere serdiğiniz ipin üzerine koyun , çıtaları kaydırmamaya çalışarak ipi biraz da gergin bir şekilde dolamaya başlayın ve birkaç tur doladıktan sonra çözülmesini önlemek için üstüste iki düğüm atın . Uzun kalan ipleri kesmeyin . Bu ipi daha sonra denge yapmak için kullanacağız

 

İskeleyi oluşturmak için yine ipinizden 2 metre kadar alın ve çıtalardan birinin ucuna bağlayın . Burası çok önemli . Uçurtmanızın tam bir altıgen görünümünde olması için çok dikkatli olmanız gerekiyor . Çıtanın ucuna bağladığınız ipi 37 , 5 cm ( çıtanın ucu ile merkezi arasındaki mesafeyi de ölçü olarak kullanabilirsiniz ya da cetvelinizi ) uzatarak komşu çıtanın ucuna dolamaya başlayın ve 3 tur attırdıktan sonra bir düğüm atın . Bu işlemi ipi ilk bağladığınız uca kadar devam ettirin . Son düğümü atarken iskele iplerinizin biraz gergin olduğunu kontrol edin . . Artan ipi kesin . Evet iskelenizin tam bir altıgen görünümünde olması uçurtmanızı havada güzel gösterecektir . Eğer sizinki tam altıgen olmadı ise de zararı yok , uçurtmanızın uçmasına engel olmayacaktır .

Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta gelecek şekilde kağıdınızın üzerine koyun . Kesmeye başlamadan önce yapıştırıcı bantınızla , iskeleyi kaymaması için bir-iki yerden kağıda tutturun . Makasınızla üstte gösterilen şekilde kesin ve bu kestiğiniz çıkıntıları katlayarak bant veya tutkalla yapıştırın . Bunu yaparken kağıdınızın biraz bol ( çok gergin değil ) olmasına dikkat edin yoksa uçurtmanız rüzgarı tutamayabilir .

 

 

Evet en zor kısım bitti . Şimdi uçurtmanızı çevirin ve tam ortasında küçük bir delik açın . İskelenin ortasında bıraktığınız ipinizin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkartın . Eğer bu ipiniz ( her ikisi de ) 50 cm den kısa ise ipinizden bir parça daha bağlayarak uzatın .

Şimdi de dengeyi yapalım . Yaklaşık 90 cm uzunluğunda ( bize lazım olan kısım 75-80 cm ama düğümleri atmak için 90 cm kesiyoruz ) kadar bir ipi alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna sıkıca bağlayın . Yaklaşık 75-80 cm uzattıktan sonra ipin diğer ucunu komşu çıtanın ucuna bağlayın . Ortadan çıkan ipi yaklaşık 38 cm kadar uzatıp bu ipin tam ortasına bağlayın . İşte denge tamam .

Kuyruk bağlamak için yine 90 cm kadar ipi tekrar aynı şekilde bağlayın . Bu dengeye de yapacağınız kuyruğu bağlayacaksınız .

Kuyruk :

Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 5-6 katı civarındadır . Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir . Kaplama kağıdınızın arta kalan kısmından eni 1 cm civarı uzunluğu 50 cm civarı şeritler kesin ve bunları 2 cm arayla kuyruk ipine bağlayın . Kuyruğunuz yeterli uzunluğa gelene kadar devam edin . Kaplama kağıdınız muhtemelen yetmeyecektir . Kuyruk için herhangi bir ambalaj kağıdını veya naylon torba da kullanabilirsiniz . Bittiğinde kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın .

Uçurtmanızı uçurmak için kullanacağınız naylon ipinizi ortadan çıkan ve üst dengeye bağladığınız pamuklu ipin ucuna sıkıca bağlayın .

Uçurtmanız hazır .

 

 

Uçurtmanızı uçururken aşağıdaki tavsiyelere mutlaka uyun . !

DİKKAT

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın !

Açık alanlarda uçurun . Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin !

Eğer yaptığınız uçurtma büyükse , uçururken ip elinizi kesebilir . Böyle durumlarda eldiven kullanın . !

 

FRENCH MILITARY CONYNE UÇURTMA PLANI

Malzeme :
4 adet , 6mm x 100cm uzunluğunda Çıta
Naylon , Tyvek yada Kumaş ( Yaklaşık 1 . 5 m2 )
Denge ve gergi için 250 cm ip .

   

 

 

DC tipi uçurtma planı

Üstte resmini gördüğünüz uçurtmanın adı Delta Conyne . Yapması oldukça kolay ve havada görüntüsü çok güzel .

Malzemeler :

1- ) 3 adet 75 cm , 2 adet 60 cm , 1 adet 94 cm uzunluğunda yaklaşık 1 cm kalınlığında çıta

2- ) 112 , 5 x 75 cm ölçülerinde , istediğiniz renkte ince -sağlam kağıt veya naylon ( büyük çöp torbası olabilir . )

3- ) Makas , cetvel , tutkal veya bant , keskin bir bıçak veya çakı

4- ) Uçurmak için ip .

 Yukarıdaki çizimde gördüğünüz gibi , kağıdınızın sağındaki ve solundaki üçgenleri ve ortadaki dikdörtgeni keserek asagıdaki parçaları elde edin .

Ortadan çıkan dikdörtgeni de sekildeki gibi ikiye bölün .

Yanlardan çıkan parçaları çevirip sekildeki gibi yapıstırın .

 

 

3 adet 75 cm uzunluğundaki çıtaları çizimdeki gibi birçok yerinden bant ile kağıdınıza yapıstırın .

Ortadan çıkan parçalardan birini üst tarafa , diğerini alt tarafa fotoğraf ve çizimdeki gibi yapıştırın .

60 cm uzunluğundaki çıtaları çizimdeki gibi yan kenarlara yapıştırın .

Orta çıtayı ( 94 cm olan ) çizimdeki gibi yan çıtalara A ve B noktalarından iple bağlayın .

( kolay tasımak için A ve B naktalarından çözüp , tekrar bağlayabilirsiniz . )

 

Denge:

Denge için yaklaşık 1 metre uzunluğunda bir ipi fotoğraftaki gibi öndeki çıtanın üst ucunun 12 cm altından bağlayın . Bu ipin diğer ucunu getirip çıtanın alt ucundan 12 cm yukarıya bağlayın . Uçuracağınız ipi bu dengede üstten 33-35 cm mesafeye bağlayın .

 

 

 

DİKKAT !

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın ; uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin .

 

DELTA CONYNE PLANI

 Malzemeler :

1 . ) Asagıdaki çizimde gördüğünüz üçgen ve dikdörtgenlerden ikiser adet naylon .

2 . ) 3 adet 75 cm , 2 adet 77 cm , 1 adet 94 cm uzunluğunda ve yaklasık 1 cm kalılığında tahta çıta .

3 . ) Yapıstırıcı bant .

 Büyük dikdörtgenleri üçgen seklindeki kanatlara çizimdeki gibi yapıstırıcı bant ile yapıstırın .

75 cm boyundaki 3 adet çıtayı ortaya ; 77 cm boyundaki 2 adet çıtayına yanlara çizmdeki gibi yapıstırıcı bant ile yapıstırın .

Küçük dikdörtgenleri alta ve üste çizimdeki gibi yapıstırın .

Orta çıtayı ( 94 cm olan ) çizimdeki gibi yan çıtalara A ve B noktalarından iple bağlayın .

( kolay tasımak için A ve B naktalarından çözüp , tekrar bağlayabilirsiniz . )

Denge:

Denge için yaklaşık 1 metre uzunluğunda bir ipi fotoğraftaki gibi öndeki çıtanın üst ucunun 12 cm altından bağlayın . Bu ipin diğer ucunu getirip çıtanın alt ucundan 12 cm yukarıya bağlayın . Uçuracağınız ipi bu dengede üstten 33-35 cm mesafeye bağlayın .

 

 

 

 

DELTA

Malzemeler :

1- ) 1 adet 75 cm ( orta dik ) ; 2 adet 83 cm boyunda , 1 adet 71 cm ( orta yatay ) boyunda yaklaşık 9-10 mm kalınlığında çıta .

2- ) 1 adet 150 x 75 cm ölçülerinde istediğiniz renkte kağıt veya naylon ( çöp torbaları kullanılabilir . ) ;

3- ) Uçurmak için biraz kalınca ip

4- ) Yapıştırıcı bant ( eni 2 cm veya daha geniş )

5- ) Tutkal

Kağıdınızı yere veya masanın üzerine serin . Yukarıda gördüğünüz şekilleri kağıdınıza ölçekli olarak çizin . Makasınızla keserek bu iki parçayı elde edin . Uçurtmamızın gövdesi bu iki parçadan oluşuyor . Parçalardan bir tanesi üzerindeki çıkıntı dengeniz olacak yani uçuracağınız ipi buraya bağlayacaksınız

 

Bu iki parçayı , yanyana getirerek kalın bantınızla yapıştırın . Denge parçası önde serbest şekilde kalacak . Yapıştırırken iki parça arasından hava geçmeyecek şekilde iyice yapıştırdığınızdan emin olun .

 

Öndeki ipinizi bağlayacağınız yeri bant yapıştırarak kuvvetlendirin .

( Uçurtmanızın arkadan görünüşü )

Yanlara 2 adet 83 cm lik ve ortadaki 75 cm lik çıtayı tutkal ile ( naylon kullanıyorsanız bant ile yapıştırın . Son olarak germe çıtasını ( 71 cm ) bağlamadan önce ipin kaymasını önlemek için ucundan 3 mm kadar içerden hafifçe yontun ve çizimde gösterilen mesafelerden yan çıtalara bağlayın .

Şimdi şekildeki gibi ipinizi de bağladınızsa uçurtmanız hazır demektir .

 

DİKKAT

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın ;

Açık alanlarda uçurun . Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin .

 

EDDY UÇURTMA PLANI

Malzeme :
5 yada 6 mm uzunluğunda 2 adet 1 metre uzunluğunda çıta
100cmx100cm naylon , tyvek yada kumaş .
Yaklaşık 300 cm ip .
5 yada 6 mm Eddy Konnektör ( Opsiyonel )

    
 

Denge
Denge için 150 cm uzunluğunda bir parça ip kesin , resimde gösterildiği ( 2 noktadan , çıtaların birleştiği yer ile dik çıtanın en alt noktası ) yerlerden uçurtmaya bağlayın . Daha sonra uçurtma ipinizi , uçurtma yer ile 15 ila 30 derece arasında açı yapacak şekilde bağlayın . Bu bir çok uçurtma için geçerlidir . Bu açı uçurtmanın hava da duruşunu ayarlar . 15 derece açı daha yüksek rüzgarlar , 30 derece açı ise daha düşük rüzgarlar içindir . Uçurtmanızın dengesini uçurtmaya gittiğiniz zaman da rüzgar durumuna göre ayarlayabilirsiniz .

 

FENER ( BOX )

 

Bu uçurtma nasıl uçar demeyin . Yapması oldukça kolay ve çok güzel bir uçurtma . Fener , eskiden Türkiye ' de de yaygın bir uçurtma imiş . Hatta elektiriğin olmadığı dönemlerede içine fener konularak geceleri uçurulduğu için Fener adını almış . Haydi başlayalım .

Malzemeler

1- ) 2 adet 20 cm eninde 140 cm uzunluğunda naylon ( defter kaplamak için satılan renkli naylonlardan veya kaliteli çöp torbası olabilir . İnce ve hafif olmasına dikkat edin . )

2- ) 4 adet 60 cm uzunluğunda , 4 adet 52 cm uzunluğunda 5-6 mm kalımlığında çıta

3- ) 35 mm enli yapıştırıcı bant . . .

 

 

Şekilde gördüğünüz gibi önce 20 cm X 140 cm naylonunuzdaki çapı yaklaşık 4 cm olan delikleri açın . Daha sonra naylonunuzu yere serip 4 adet 60 cm boyunda olan çıtaları önce naylonların birine , daha sonra diğer naylona bantınızla yapıştırın .

 

 

 

 

35 mm lik bantınızla naylonun uçlarını şekildeki gibi yapıştırın . !

Diğer 52 cm lik çıtalarınızı , feneriniz kare olacak şekilde bağlayın .

 

  

 

Şekildeki gibi fenerin herhangi bir çıta birleşim noktasında ipinizi bağlayın . !

 

Uçurtmanız hazır .  

 

GENKİ UÇURTMA PLANI

Malzeme :
3 adet , 8mm x 100cm Karbon boru ( yada 2 adet 150 cm )
2 adet , 6mm x 100cm Karbon boru
2 adet , 6mm x 125cm Karbon Boru
3 metre 150 cm genişliğinde kumaş .
Denge ve gergi için yaklaşık 10 metre ip .

   
 

Genki , düşük rüzgar uçurtmasıdır . ( Kapalı alan da ve çok ufak esintide bile uçabilen modelleri de vardır ) .

yüzden yüksek Rüzgarlarda uçurtmanızı tavsiye etmiyoruz .

POMORSERF

Çıtalar: 8 mm  

KOLAY GELSİN !

 

 

SLED  uçurtma

Yapımı en kolay uçurtmalardan biridir . İhtiyacınız olan malzemeler her yerde bulabileceğiniz türdendir .

Malzemeler :

1- 90 x 72 cm ölçülerinde ince naylon ( defter kapladıklarımızdan ) . Alternatif olarak çöp torbası veya marketlerde verilen büyük poşetler de kullanılabilir .

2- 3 adet 5 x 5 mm kalınlığında 72 cm uzunluğunda tahta çıta .

3- Makas , yapıştırıcı bant

4- İp

 

 

Naylonunuzu 90 x 72 mm ölçülerine getirin . Daha sonra aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi kenarlarındaki ve ortasındaki ( açık renkli 5 adet ) üçgenleri keserek uçurtmanızın şeklini oluşturun .  

 

 Siz de aşağıdaki şekli elde etmiş olmalısınız .

Şimdi sıra , 3 adet çıtayı , yapıştırıcı bant ile değişik yerlerden yapıştırmaya geldi .

Her bir çıtayı örneğin çizimdeki gibi 5 yerden yapıştırmanız yeterli olacaktır .

Denge ipini takmak için A ve B noktalarından 2 delik açın ! ( Delikli zımba kullanılırsa daha iyi olur ) Bu deliklerin yırtılmaması için etrafını yapıştırıcı bant ile kuvvetlendirin . Yaklaşık 120 cm uzunluğunda bir ip kesin ve bir ucunu A deliğine , diğer ucunu B deliğine bağlayın . Son olarak uçurma ipinizi denge ipinin tam ortasına bağlayın . Eğer tam ortasına bağlamazsanız uçurtmanız dengeli uçmayacak ve devamlı bir tarafa doğru gitmeye çalışacaktır . . Uçurtmanız hazır .

 Uçurtmanızı uçururken dikkat etmeniz gereken aşağıdaki kurallara mutlaka uyun .

1- Uçurtmanızı elektrik direkleri , ana yollar yakınında uçurmayın .

2- Yağmurlu havalarda uçurmayın

3- Uçurtmanız elektrik tellerine takılırsa sakın almaya çalışmayın .

 

 

SLED PLANI

 

Malzemeler :

1- ) 30 x 42 cm ölçülerinde naylon

2- ) 2 adet 30 cm boyunda 5 mm kalınlığında tahta çıta

3- ) Yapıtırıcı bant

4- ) Uçurmak için ip

 Kağıdınızı tam ortadan ikiye katlayın . Yukarıdaki çizimde gördüğünüz ölçülerde , kenarlardaki üçgenleri kesin .

Yukarıdaki çizimde gördüğünüz gibi çapı yaklaık 7-8 cm olan bir yuvarlak çizin ve kesip çıkartın . Denge ipinizi bağlayacağınız A ve B noktalarındaki delikleri açın .  

Çıtalarınızı çizimdeki gibi , yapıtırıcı bant ile 3 yerinden naylonunuza tutturun .

Yaklasık 50-60 cm uzunluğunda bir ip kesin ve bir ucunu A noktasına , diğer ucunu B noktasına bağlayın . Uçurmak için kullanacağınız ipinizi bu ipin tam orta noktasına bağlayın .  

Yaklasık 1 , 5 cm eninde 80 - 90 cm boyunda iki adet naylon serit kesin birini C noktasına diğerini D noktasına bantlayın .

Uçurtmanız hazır .  

 

 

 Uçurtmanızı uçururken dikkat etmeniz gereken aşağıdaki kurallara mutlaka uyun .

1- Uçurtmanızı elektrik direkleri , ana yollar yakınında uçurmayın .

2- Yağmurlu havalarda uçurmayın

3- Uçurtmanız elektrik tellerine takılırsa sakın almaya çalışmayın .

TETRAHEDRON

Tetrahedron Uçurtma Yapalım .

Malzemeler :24 adet 20cm saman ( el işleri için satılanladan ) , ip , tutkal , defter kaplama kağıdı , ince karton , makas , cetvel , kalem , iletki

4 adet 115 cm uzunluğunda ip kesin . 4 adet 64 cm uzunluğunda ip kesin . 3 tane samanı 115 cm uzunluğundaki ipe , ipin bir ucu kısa bir ucu uzun kalacak şekilde geçirin ve bağlayın

2 adet samanı 64 cm uzunluğundaki ipe geçirin ve uçlarını önceki yaptığınız üçgenin düğüm olmayan köşelerine bağlayın .

1 adet samanı ilk üçgenden çıkan uzun ipe geçirin ve çıkan ipi ikinci üçgenin ortasına bağlayın . Fotoğrafa bakın . . . A yı B ye bağlayın !

İşte bir Tetrahedron . Aynısında 3 tane daha yapın .

Kaplama kağıdınızı alın ( 50 . 8x76 . 2 cm ) 4 kez katlayın .

 

Katlanmış kağıdınız şu an yaklaşık 13 x 19 cm ölçülerine gelmiş olmalıdır .

İnce kartonunuzdan aşağıdaki ölçülerde bir kalıp kesin .

 

Katlamış olduğunuz kağıdınızın üzerine kalıbınızı resimdeki gibi koyun ve kesin .

Aşağıdaki resimdeki gibi 4 adet kaplama kağıdı elde etmiş olmalısınız . . Uçurtmanızı çok renkli yapacaksanız bu işlemi diğer renkli kaplama kağıtlarınız için de yapmalısınız .

Elde ettiğiniz kaplama kağıtlarını tetrahedron iskeletlerine dikkatlice yapıştırın .

Kağıdınız tetrahedronun iki yüzünü kaplayacaktır . .

Köşelerden artan ipleri birbirine bağlayarak 4 küçük tetrahedronu resimdeki gibi birbirine bağlayın .

Kaplı olan yüzlerin aynı tarafa baktığından emin olun yoksa uçurtmanız uçmaz .

Dengenin Yapılması

 

45 cm uzunluğunda bir ip kesin ve tam ortasında şekildeki gibi bir düğüm yapın .

 Bu ipin bir ucunu A �ya bağlayın . Diğer ucunu B noktasına bağlayın . Düğümü ortaya getirmeye çalışın .

61 cm lik bir ip daha keserek bir ucunu C noktasına bağlayın .

İpi gergin şekilde ortadaki düğüme bağlayarak diğer ucunu D noktasına bağlayın . Burada ortadaki düğümden tutulup çekildiğinde bütün ipler aynı gerginlikte olmalı . ( Biraz zor ama hepsi bu kadar )

 

Uçurma İpinizi düğüme bağlayın . Uçurtmanızın kuyruğa ihtiyacı yoktur . Uçurtmanız düğüm noktası yukarıda dururken . Uçurtmanızdan 10-15 adım uzaklaşın . Yüzünüz uçurtmanıza dönükken rüzgar sırtınıza doğru esecek şekilde durmalısınız . Yeterince rüzgar varsa ipi hızlıca çektiğinizde uçurtmanız havalanacaktır . Uçurtmanız yükselirken ipinizi salın ve uçurtmanızı daha yükseğe çıkartın . Unutmayın :İpiniz herzaman gergin olmalı .

 

 

 

TETRAHEDRON

 

UÇAK FENER

 Fener tütündeki uçurtmaları sevenler için değiik bir uçurtma daha . Yapılı detaylarını sanırım fener planından faydalanarak çıkartabilirsiniz . Çıta kalınlığı bu ölçülerde bir uçurtma için 6 veya 7 mm olabilir . Herkese kolay gelsin .

 

Denge ipi resimdeki gibi veya sekildeki gibi olabilir .

 

YILDIZ

Yıldız yapmak için 2 farklı renkte kağıda ihtiyacınız olacak . İskeletiniz kurulu ise başlayabiliriz . İpi iskeletin A noktasına tekrar bağlayarak bu kez 25 cm yerine 37 . 5 cm ölçerek ( yani X noktasına kadar ) B noktasına bağlayın . Aynı işlemi A noktasına dönene kadar sürdürün .

Yıldızı Oluşturun . Şimdi yaklaşık 50-60 cm uzunluğunda bir ipi D noktasına bağlayın ve ipin diğer ucunu , iskeletin altıgen şeklini bozmayacak kadar gerdirerek E notasına bağlayın . Bu işlemi diğer 2 kısım için de yapın . Yıldızınız oluşmuş durumda .

Yıldızı Kaplayın Yıldızı şekildeki gibi kaplayın


Kenarları Kaplayın . Kenarları diğer renk kağıdınızla şekildeki gibi kaplayın . Uçurtmaya önden bakıldığında kenar kaplamalar yıldızın üzerine gelecek şekilde yapıştırmalısınız . Bu yüzden yıldızın güzel görünmesi için BD ve DC kenarlarını mümkün olduğunca düzgün kesmeye çalışın .


Dengeyi Yapın Dengeyi ve kuyruğu yapmak için tecrübeniz yoksa 3 Çıtalı Planındaki açıklamalardan yararlanabilirsiniz .

Evet uçurtmanız hazır . Lütfen şu kurallara uyun !

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın ; açık alanlarda uçurun . Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin .

Eğer yaptığınız uçurtma büyükse , uçururken ip elinizi kesebilir böyle durumlarda eldiven kullanın .Kategori: Genel |

Etiket: uçurtma nasıl yapılır, uçurtma planları

Kaynak:

http://www.ucurtmaplanlari.com

Önemli Uyarı
Sitemizde yer alan tüm içerikler internet ortamından toplanmış ve derlenmiştir. Yer alan bilginin doğruluğu garanti edilmemektedir. Yanlış bilgi için tarafımıza sorumluluk yüklenemez. Yanlış bilginin doğuracağı etkenlerden sitemiz ve yöneticileri sorumlu tutulamaz.