Arkeoloji
Bilgisayar
Bilim
Bitkiler
Biyografi
Biyoloji
Coğrafya
Din
Edebiyat
Ekonomi
Elektronik
Felsefe
Fizik
Genel
Hayvanlar
Hukuk
internet
İslam Ansiklopedisi
Jeoloji
Kimya
Matematik
Müzik
Programlama
Rehberlik
Resim
Rüya Tabirleri
Sağlık
Sinema
Siyaset
Sosyoloji
Spor
Şifalı Bitkiler
Tarih
Teknoloji
Tıp
Tiyatro
Uzay
Yerler
Ziraat
Voleybolun Tarihi Ve Oyun Kuralları

VOLEYBOLUN TARİHİ

   Voleybol Saha Ölçüleri Voleybol'un atası diyebileceğimiz "Mintonette" adlı oyun ilk olarak 1885 yılında , Amerika Birleşik Devletleri'nde oynandı . Massachusetts'in Holyoke kentinde , okulu yeni bitirmiş genç bir beden eğitimi öğretmeni , William G . Morgan , YMCA'de işadamlarına beden eğitimi yaptırmakla görevlendirilmişti . YMCA , "Young Men's Christian Association" ın kısaltılmışı . Türkcesi : Genç Erkekler Hıristiyan Birliği . Amacı toplumsal çalışmalarla Hıristiyanlığı yaymak olan bu kuruluş , o yıllarda bütün dünyaya kol sarmış bulunan çok geniş bir misyoner derneğiydi . Willam G . Morgan bu derneğin Holyoke kentindeki şubesinde işadamlarına önceleri kuru kuruya beden eğitimi yaptırırken , bir süre sonra , çalışmaları sıkıcılıktan kurtarmak , sağlık için katlanılan bir eziyet durumundan uzaklaştırmak gerektiğini gördü . Eğlendirici , oyun niteliği olan bir çalışma yolu aramaya başladı .

       William G . Morgan amacına ulaşmış , çarpışması , itişmesi olmayan , tehlikesi az , çok temiz , yoruculuğu ise , oyuncu sayısını azaltıp çoğaltarak , oyun alanını küçültüp büyüterek istendiği gibi ayarlanabilen , son derece eğlenceli bir oyun bulmuştu

          Kısa sürede Mintonette'e merak salanların arasında bir doktor ( Dr Frank Wood ) , bir de itfaiye şefi ( John Lynch ) vardı . bu iki Mintonette'çi , William G . Morgan'la birlikte , oyuna kurallar koymaya başladılar

         Bulunup geliştirilmesine bir itfaiye şefinin , John Lynch' katılmasından olsa gerek , voleybol bütün dünyada itfaiyecilerin geleneksel sporudur . nerede bir itfaiye örgütü varsa , yanında bir voleybol alanı da vardır . Yukarıda İngiliz İtfaiyeciler voleybol oynuyor . Mintonette oyunu , en kısa söyleyişle , "topu yere düşürmeden karşı alana atmak" diye tanımlanabilirdi . Yani topa havadayken vurmak . Oyunu izleyenlerden Profesör Albert T . Halstead "Mintonette" yerine "volley Ball" adını önerdi . "Volley " tenis ile futbolda kullanılan bir terimdi . "Topa yere değmeden vurmak" anlamına Mintonette oyununun temel özelliğine çok uygun düştüğü için bu ad hemen benimsendi . ( 1952 yılında , yani ellialtı yıl sonra , A . B . D Voleybol birliği bu iki sözcüğü birleştirerek "Volleyball" diye yazılmasına karar vermiştir . )

        Eğlence voleybolu kısa sürede bütün dünyada yayıldı . Çok sevildi , durmadan gelişti . Çin'de balıkçılar balık ağlarından file yapmış voleybol oynadılar . J . Howard Crocker Çin'e , Franklin Brown Japonya'ya Dr . J . H . Gray Burma'ya , Hindistan'a , daha başkaları Güney Amerika , Avrupa , Afrika Ülkelerine bu eğlenceli oyunu yarışırcasına yaydılar . 1910 Yılında Filipinlere giden Elwood S . Brown ise orada voleybolu tanıtmakla kalmadı , üç yıl sonra , 1913'de , yapılmasına öncülük ettiği Manila Uzak Asya Oyunları'nda voleybolunda yer almasını sağladı .  

OYUN KURALLARI

OYUNCULARIN ÖZELLİKLERİ

Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri geliştirilmeye çalışılmalıdır . Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri vardır . Doğal olarak öncelikle oyuncuların zayıf oldukları taraflar giderilmeye çalışılmalıdır . Ancak bununla yetinilmemeli , oyuncuların başarılı oldukları teknik , taktik , moral ve hatta sosyal yönlerini de geliştirerek , takımın başarısına katkıları artırılmalıdır .

VOLEYBOL NASIL OYNANIR?

Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır . Amaç , sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafınsahasına düşürerek Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur . Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir . Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir . Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar . Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır . Maç 5 setten oluşur . 25 puana , en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır . Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır . En az iki farklı sonuç burada da gereklidir . "Libero" defansif bir oyuncudur . Defansta istediği yerde oynayabilir . Ön tarafa geçemez , blok yapamaz , servis atamaz . Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir . Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte  serbesttir . Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır . Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir . Blok , top fileyi geçmeden yapılmalıdır . Blok sayı olarak sayılamaz . Voleybol sahası 18mt x 9mt boyutlarındadır . Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür . Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır .

MANŞET : ZOR SERVİSLER  

Manşet tekniği çok iyi olan oyuncular bile , sert ve uzun servislerde , manşet için kollarını vucütlarından öne doğru ayırıp iyi bir manşet alabilmek için zorlanırlar . Bu durumlarda vücudunuzu mümkün olduğunca yükseltmeye ve hatta parmak uçlarında kalkmaya çalışın . Ancak en iyisi böyle bir duruma düşmemek için gerekli tedbirleri önceden almaktır . Bunun için vücudunuz topa tam dönük olsun ve ayak hareketleri ile manşet alma yüksekliğini ayarlamaya çalışın . Yeni kurallara göre artık servisler parmakla da karşılanabilmektedir . Bu güzel bir görüntü vermezse de çoğu kez tek çözümdür ve top tutulup atmadıkça parmak pası kötü olsa dahi hakem genellikle faul çalmaz .

SERVİS: TOPA KONSANTRE OLUN

Servis atmaya hazırlanırken filenin arasından rakip oyunculara bakarak hedefinizi belirleyin . Manşeti zayıf olan oyunculara veya manşet alanlar arasındaki koridorlara veya yanlara atmaya çalışın . Özellikle pasörün ön sırada  olduğu durumlarda , geçerli bir diğer taktik de sol taraftaki smaçöre kısa servis atmaktır . Bu durumda hücum yapacak oyuncu sayısı bire iner . Atacağınız yere karar verdikten sonra , iyi bir servis için konsantre olmaya çalışın . Etkin bir servis için en önemli husus , topun havaya iyi atılmasıdır . Bu durumda top ( vurmaz iseniz ) tam ayaklarınızın önüne düşmelidir .  

BLOK: MORALİNİZ BOZULMASIN

Blok yaparken , ne kadar iyi blok tutarsanız tutun , hücum eden daima avantajlıdır . Topu yakalama ihtimaliniz çok yüksek değildir , o nedenle moraliniz bozulmasın . Siz işinize devam edin ve mümkün olduğunca ellerinizi karşı alana uzatmaya çalışın . Bazı oyuncuların moralleri , mesela blokta top ellerinin arasından geçip sayı olduğunda çok bozulur ve kendilerini suçlu hissederler . Bir sonraki bloğa daha hırslı fakat bilinçsiz olarak çıkar ve hata yaparlar . Bunun yerine bir önceki hücumda rakibin şanslı olduğunu düşünün . Unutmayın ki iyi kurulmuş bir blokta bile , doğal olarak birçok zayıf nokta vardır . Blok başarılı olmasa da antremanda öğrendiğiniz temel teknikleri sabırla ve konsantre şekilde uygulamaya devam edin .

SAVUNMA:İyi bir savunma için rakibin ön sıra oyuncularının belirlenmesi çok önemlidir . Bütün blok yapacaklar smaçörlerin kimler olduğunu ve pasörün ön veya arka oyuncu olduğunu bilmelidirler . Pasör ön oyuncu ise plase atabilir veya ikinci topa vurabilir . Ön sıra ve arka sıra savunmacıları buna hazır olmalıdırlar . Pasör arka oyuncu ise onu dikkate alıp savunma yapmaya gerek kalmaz .

SMAÇ:  Smaç vurulan topun hız kazanması için , tüm vucudunuzun ağırlığını kullanmalısınız . Bazı oyuncular sadece kollarının hareketiyle smaç vurmaya çalışırlar . Güçlü bir smaç topu önünüze alarak ve tüm vücut kaslarınızın kuvvetini ona aktararak vurulabilir .

Top bazen file üstünde ve her iki takımın arasında kalır . Yani iki rakip oyuncu aynı anda topa temas ederler ve daha mücadeleci olan ve topla daha dengeli temas kuran kazanır . Bu durumda sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın ve dirseklerinizi kilitleyerek ellerinizi güçlü bir şekilde ileri uzatın . Tüm ağırlığınız topun arkasında olsun . Çift elle temas etmeniz mümkün değilse , tek elle temas etmek hiç müdahale etmemekten daha iyidir . Topu kısa süre tutup atsanız dahi hakem genellikle faul çalmayacaktır .

Bir oyuncunu smaç vurma kapasitesi boyunun uzunluğuna ve sıçrama yüksekliğine bağlıdır . Ancak bunların dışında genellikle gözardı edilen en önemli nokta , topla temas ettiği anda oyuncunun kolunun ne kadar açık olduğudur . Temas noktasının yüksekliği smaçta çok önemlidir , fakat bazı oyuncular smaç sırasında kollarını tam açmazlar . Başarılı bir smaç için , smaç vurmadığınız omzunuzu iyice düşürün ve topun arkasında kalarak topa sıçrayabildiğiniz en yüksek noktada temas etmeye çalışın .

SERVİS ATILIRKEN: Servis atılırken ön oyuncu iseniz , file önünde ve elleriniz yukarda bekleyin . Aksi halde hızlı bir hücumda geç kalabilirsiniz . Elleri yukarıda tutmanın bir diğer yararı da rakibin görüşünü kısmen engellemektir . Elleri hareket ettirerek rakibin görüşünü kapamak kural dışıdır , ancak vucudun hafifce sağa sola eğilmesi ile yapılan engellemelere hakemler genellikle tolerans gösterirler .

BLOK:Blok yapanların çoğu topa vurulduğu anda gözlerini kaparlar . Hücum eden oyuncu , smaçtan vazgeçip plaseyi tercih edebilir ve bu duruma reaksiyon göstermekte geç kalabilirsiniz . Bu nedenle gözlerinizi mümkün olduğu kadar uzun açık tutun ( yani kapamayın! ) .

MOLALAR: Molalarda bazı oyuncular ilgisiz davranırlar ve koçlarını dinlemezler . İyi bir takım oyuncusu kesinlikle böyle davranmaz . Molalarda her zaman koç ile göz temasında olun ve verilen talimatları başınızla onaylayın . Takımın iyiliği için kesinlikle uyumsuzluk ifade eden veya itiraz belirten hareketler yapmayın , veya sözler söylemeyin . Bu tartışmaları maçtan sonraya veya antremana saklayın . Kazanmak için oyuncular ve koçun uyum içinde olması en önemli koşuldur .


Highslide JS


Kategori: Spor |

Etiket: voleybol un tarihi voleybol'un tarihi voleybol oyun kuralları voleybol kuralları

Önemli Uyarı
Sitemizde yer alan tüm içerikler internet ortamından toplanmış ve derlenmiştir. Yer alan bilginin doğruluğu garanti edilmemektedir. Yanlış bilgi için tarafımıza sorumluluk yüklenemez. Yanlış bilginin doğuracağı etkenlerden sitemiz ve yöneticileri sorumlu tutulamaz.